W ramach przedmiotu Systemy Dźwięku Przestrzennego studenci zrealizowali słuchowisko pt. „Hobbit – fragment”.

Uwaga! Nagrania należy słuchać w słuchawkach, gdyż jest to binauralna realizacja dźwięku przestrzennego.
Celem projektu było stworzenie audiobooka na podstawie fragmentu powieści „Hobbit”/ J.R.R. Tolkiena z wykorzystaniem technologii dźwięku przestrzennego, aby zapewnić słuchaczom wrażenia zbliżone do uczestnictwa w wydarzeniach opisanych w książce.
Projekt obejmował wszystkie etapy produkcji audiobooka, od nagrywania głosów, poprzez obróbkę dźwięku, dodanie efektów dźwiękowych i ścieżki dźwiękowej, aż do implementacji dźwięku przestrzennego.
Nagrania głosów do audiobooka „Hobbit”odbyły się w komorze bezechowej oraz studiu nagrań, mieszczącymi się na terenie Zakładu Elektroakustyki na WEiTI PW. Podczas nagrań, lektor oraz inne postacie byli pozycjonowani w odizolowanym pomieszczeniu komory bezechowej, co umożliwiło uzyskanie czystego, niezakłóconego dźwięku bez niepożądanych szumów i odbić.
Dźwięk przestrzenny został zaimplementowany za pomocą wtyczki do programu Reaper DearVR Pro, która umożliwia precyzyjne umiejscowienie źródeł dźwięku w przestrzeni i dodanie odpowiedniego pogłosu do scen. Dodatkowo wtyczka pozwala na zmianę lokalizacji dźwięku w trakcie odtwarzania, dzięki czemu możliwe jest zasymulowanie przemieszczania się źródła dźwięku w przestrzeni. Wtyczka jest łatwa w obsłudze oraz intuicyjna co pozwala na szybkie opanowanie jej.
W trakcie umiejscawiania dźwięku w przestrzeni zależało nam na stworzeniu jak najspójniejszej sceny dźwiękowej. Z tego powodu w trakcie rozmów postacie przyjmowały zawsze określona pozycję, która nie zmieniała się tak, aby słuchacz mógł się łatwiej zorientować kto mówi. Natomiast narrator nie został rozłożony w przestrzeni tak, aby zawsze było wiadome, że teraz on wypowiada kwestię i jest on bardzo wyraźny.
Słuchowisko przygotowali: Mateusz Zych, Szymosz Marcin, Damian Budzik, Sienkiewicz Wiktor, Marlena Podleśna, Anna Muszyńska
Komentarze są zablokowane